Terranets styrelse har beslutat om en riktad emission av units till emissionsgaranter i samband med den avslutade företrädesemissionen

EJ FÖR OFFENTLIGGÖRANDE, PUBLICERING ELLER DISTRIBUTION, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, KANADA, NYA ZEELAND, HONGKONG, JAPAN, SINGAPORE, SYDAFRIKA, SYDKOREA ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR DISTRIBUTION AV DETTA PRESSMEDDELANDE INTE SKULLE VARA FÖRENLIG MED TILLÄMPLIGA FÖRESKRIFTER. VÄNLIGEN SE VIKTIG INFORMATION I SLUTET AV PRESSMEDDELANDET.

Terranet AB (”Terranet” eller ”Bolaget”) har som tidigare meddelats slutfört den företrädesemission av units, bestående av B-aktier och teckningsoptioner av serie TO9 B, som styrelsen beslutade om den 16 april 2025, och som godkänndes av årsstämman den 23 maj 2025 (”Företrädesemissionen”). I enlighet med de garantiavtal som ingåtts i samband med Företrädesemissionen har Terranets styrelse idag beslutat om en riktad emission av units till emissionsgaranter i Företrädesemissionen (”Ersättningsemissionen”). Teckningskursen i Ersättningsemissionen har fastställts till samma teckningskurs som i Företrädesemissionen, 1,08 SEK per unit, vilket motsvarar 0,09 SEK per B-aktie. Betalning sker genom kvittning av garanternas fordringar på Bolaget avseende garantiersättning.

Som tidigare kommunicerats kommer garanterna i Företrädesemissionen, i enlighet med de garantiavtal som ingåtts, att erhålla garantiersättning i form av nya units. Med anledning av detta har styrelsen, med stöd av bemyndigandet från årsstämman den 23 maj 2025, idag beslutat om Ersättningsemissionen som omfattar totalt 1 661 774 nya units. Varje unit i Ersättningsemissionen består av tolv (12) B-aktier och tre (3) teckningsoptioner av serie TO9 B. Sammanlagt emitteras 19 941 288 B-aktier och 4 985 322 teckningsoptioner av serie TO9 B genom Ersättningsemissionen. Teckningskursen fastställdes, efter förhandlingar på armslängds avstånd, till 1,08 SEK per unit. Teckningskursen i Ersättningsemissionen motsvarar en teckningskurs om 0,09 SEK per B-aktie, och motsvarar teckningskursen i Företrädesemissionen.

Skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt i Ersättningsemissionen är att uppfylla Bolagets avtalsförpliktelse mot garanterna. Styrelsen anser att det är till fördel för Bolagets finansiella ställning att tillvarata möjligheten att betala garantiersättningen i form av units i stället för kontant utbetalning. Betalning för units i Ersättningsemissionen sker genom kvittning av garanternas fordringar på Bolaget avseende garantiersättning. Teckningskursen har förhandlats i samband med ingåendet av garantiavtalen, vilket skedde i samråd med den finansiella rådgivaren och efter en analys av marknadsläget. Styrelsens bedömning är således att teckningskursen, och övriga villkor i Ersättningsemissionen, mot ovan bakgrund får anses vara marknadsmässiga. Samtliga units i Ersättningsemissionen har tecknats och tilldelats.

Aktier och aktiekapital
Genom Ersättningsemissionen, och efter registreringen av den andra riktade emissionen som Bolaget offentliggjorde genom ett pressmeddelande den 16 april 2025, kommer antalet aktier i Bolaget att öka med 19 941 288 B-aktier, från 1 638 087 750 aktier (1 084 463 A-aktier och 1 637 003 287 B-aktier) till 1 658 029 038 aktier. Aktiekapitalet kommer att öka med 199 412,88 SEK, från 16 380 877,50 SEK till 16 580 290,38 SEK. Utspädningseffekten efter registreringen av den andra riktade emissionen uppgår till 1,2 procent i Företrädesemissionen.

I det fall samtliga teckningsoptioner av serie TO9 B utnyttjas fullt ut för teckning av nya B-aktier i Bolaget, kommer antalet aktier i Bolaget att öka med ytterligare 88 714 999 B-aktier, från 1 658 029 038 aktier (1 084 463 A-aktier och 1 656 944 575 B-aktier) till 1 746 744 037 aktier. Aktiekapitalet kommer därmed att öka med ytterligare 887 149,99 SEK, från 16 580 290,38 SEK till 17 467 440,37 SEK. Utspädningseffekten, om samtliga teckningsoptioner av serie TO9 B utnyttjas, uppgår till 5,1 procent.

Rådgivare
Mangold Fondkommission AB är finansiell rådgivare till Terranet i samband med Företrädesemissionen och Ersättningsemissionen. Eversheds Sutherland Advokatbyrå AB är legal rådgivare till Bolaget i samband med Företrädesemissionen och Ersättningsemissionen.

För mer information, vänligen kontakta:
Dan Wahrenberg, CFO
E-mail: dan.wahrenberg@terranet.se

Om Terranet AB (publ) 

Terranets mål är att rädda liv i stadstrafiken.
 
Vi utvecklar banbrytande tekniklösningar för avancerat förarstöd (ADAS) och självkörande fordon som skyddar utsatta trafikanter från att skadas på vägen.
 
Med hjälp av en unik, patenterad sensorteknologi laserskannar Terranets system BlincVision vägen och upptäcker objekt upp till tio gånger snabbare och med högre precision än någon annan ADAS-lösning idag.
 
Terranet är baserat i Lund och i Stuttgart, i hjärtat av den europeiska bilindustrin. Sedan 2017 är bolaget noterat på Nasdaq First North Premier Groth Market (Nasdaq: TERRNT-B).

Följ vår resa på www.terranet.se

Certified Adviser till Terranet är Mangold Fondkommission AB.

Viktig information
Publicering, offentliggörande eller distribution av detta pressmeddelande kan i vissa jurisdiktioner vara föremål för restriktioner enligt lag och personer i de jurisdiktioner där detta pressmeddelande har offentliggjorts eller distribuerats bör informera sig om och följa sådana legala restriktioner. Mottagaren av detta pressmeddelande ansvarar för att använda detta pressmeddelande och informationen häri i enlighet med tillämpliga regler i respektive jurisdiktion. Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om, eller inbjudan att, förvärva eller teckna några värdepapper i Terranet i någon jurisdiktion, varken från Terranet eller från någon annan.

Detta pressmeddelande utgör inte ett erbjudande om eller inbjudan avseende att förvärva eller teckna värdepapper i USA. Värdepapperna som omnämns häri får inte säljas i USA utan registrering, eller utan tillämpning av ett undantag från registrering, enligt den vid var tid gällande US Securities Act från 1933 (”Securities Act”), och får inte erbjudas eller säljas i USA utan att de registreras, omfattas av ett undantag från, eller i en transaktion som inte omfattas av registreringskraven enligt Securities Act. Det finns ingen avsikt att registrera några värdepapper som omnämns häri i USA eller att lämna ett offentligt erbjudande avseende sådana värdepapper i USA. Informationen i detta pressmeddelande får inte offentliggöras, publiceras, kopieras, reproduceras eller distribueras, direkt eller indirekt, helt eller delvis, i eller till Australien, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, USA eller någon annan jurisdiktion där sådant offentliggörande, publicering eller distribution av denna information skulle stå i strid med gällande regler eller där en sådan åtgärd är föremål för legala restriktioner eller skulle kräva ytterligare registrering eller andra åtgärder än vad som följer av svensk rätt. Åtgärder i strid med denna anvisning kan utgöra brott mot tillämplig värdepapperslagstiftning.